XIX NIEDZIELA ZWYKŁA - 09-08-2020

Wykorzystajmy nasze wakacyjne wędrówki, pielgrzymki, indywidualny odpoczynek na stworzenie właściwej duchowej atmosfery, niezbędnej, aby odczuć bliską obecność Boga i umocnić naszą wiarę. Powierzajmy je Bożej Opatrzności przez ręce naszej niebieskiej Matki – Pani Jasnogórskiej, do której w tych sierpniowych dniach kierujemy nasze kroki.

Pozostających w domu proszę o modlitewne wsparcie tych, którzy z różnych stron Polski i Europy wyruszyli na pielgrzymie szlaki prowadzące na Jasną Górę, do naszego narodowego sanktuarium.

W poniedziałek, święto Świętego Wawrzyńca, diakona Kościoła rzymskiego, męczennika.

We wtorek wsp. św. Klary, dziewicy.

W czwartek święto Najświętszej Maryi Panny Kalwaryjskiej.

W piątek wsp. – św. Maksymiliana Marii Kolbego, kapłana i męczennika.

W sobotę, 15 sierpnia, Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – nasz parafialny Odpust.

Msze św. o godz. 700, 900 i Suma Odpustowa o godz. 1130.

Spowiedź przed uroczystością odpustową i pierwszą komunią św. w piątek  - dla dzieci i rodziców od godz. 900 a dla starszych i młodzieży od godz. 1700.

W Polsce ta uroczystość jest znana i obchodzona jako święto Matki Bożej Zielnej. Na liturgię do kościoła przynosimy bukiety ziół, kwiatów i warzyw, które zostaną pobłogosławione. Ofiarujmy Jej nasze serca i codzienny trud przybliżania się do Boga.

W tę maryjną uroczystość tradycyjnie pamięcią sięgamy do naszej historii, aby wspominać „Cud nad Wisłą” z 1920 roku. Pamiętajmy, że zmagania o właściwe miejsce Polski wśród narodów Europy i świata ciągle jeszcze trwają. Polecajmy Królowej Polski losy naszego narodu.

W przyszłą niedzielę w naszej parafii uroczystość I Komunii świętej na Mszy św. o godz. 1100. (Proszę zostawić miejsce dla dzieci i rodziców).

Próby z dziećmi pierwszokomunijnymi od poniedziałku do czwartku od godz. 1600 do 1800.

Podziękowanie za sprzątanie kościoła.

W minionym tygodniu Pan powołał do wieczności śp. Wacława Sendorka . Polećmy Jego duszę Miłosiernemu Bogu…

Wszystkim jubilatom i solenizantom nadchodzącego tygodnia składam serdeczne życzenia.

Wszystkim wyjeżdżającym życzę, aby wakacje, urlop był miłym wypoczynkiem, ale też czasem pełnym dobra i wzrostu duchowego.

Warszawa, dnia 7 sierpnia 2020 roku

Apel Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski o pomoc dla mieszkańców Bejrutu

We wtorek dnia 4 sierpnia br. cały świat obiegły wstrząsające relacje z Bejrutu, w którym doszło do potężnej eksplozji materiałów wybuchowych. Wydarzenie okazało się tragiczne w skutkach, a skala zniszczeń – porażająca. 150 ofiar śmiertelnych (a liczba ciągle wzrasta), ponad 5 tys. rannych i szkody materialne opiewające na miliardy dolarów.

Cierpiący mieszkańcy Bejrutu potrzebują naszej modlitwy oraz wsparcia materialnego. Jako Kościół w Polsce uruchomiliśmy natychmiast dostępne środki pomocowe za pośrednictwem Caritas Polska. Potrzeby są jednak dużo większe. Podobnie jak przychodziliśmy z pomocą ofiarom innych tragedii, również teraz chcemy pokazać nasze szlachetne polskie serca i w sposób konkretny dać wyraz naszej braterskiej miłości.

Zwracam się więc z gorącym apelem, aby niedziela 16 sierpnia br. stała się Dniem solidarności z mieszkańcami Bejrutu. Proszę, aby we wszystkich kościołach i kaplicach w Polsce, w modlitwie powszechnej dodać wezwanie za żywe i zmarłe ofiary tragedii. Proszę również, aby tego dnia, przed wszystkimi kościołami i kaplicami w Polsce, po wszystkich Mszach Świętych zorganizować zbiórkę środków finansowych, które za pośrednictwem Caritas Polska, zostaną przekazane na rzecz poszkodowanych.

Dziękuję wszystkim za pomoc już ofiarowaną, zwłaszcza polskim strażakom i medykom, którzy nazajutrz po tragedii udali się na miejsce wypadku, aby świadczyć doraźną pomoc i walczyć o zdrowie i życie ofiar tragedii. Dziękuję już dziś wszystkim, którzy solidarnie i dobrodusznie wesprą ofiary wydarzeń w Bejrucie.

Wszystkim z serca błogosławię,

+ Stanisław Gądecki

INFORMACJA O MOŻLIWOŚCI DOKSZTAŁCENIA

Wielebny Księże Proboszczu,

uprzejmie zwracam się do Księdza w imieniu szkoły policealnej Cosinus  w Krakowie.

Od wielu lat bezpłatnie kształcimy ludzi bez względu na wiek, płeć,  dotychczasową edukację i narodowość. Pomagamy zdobyć wykształcenie  młodym, a także opanować nowy zawód osobom starszym. Nie mamy żadnych  ukrytych opłat i wspieramy naszych słuchaczy w znalezieniu  atrakcyjnych miejsc na odbycie praktyk zawodowych.

Wiemy, że w tym trudnym czasie sporo osób straciło pracę. Wiemy też,  że w związku z zaistniałą sytuacją część ludzi chce/musi zmienić  zawód, przebranżowić się lub opanować nowe, wymagane przez obecny  rynek pracy, umiejętności. Wiemy, że z tą sytuacją zmagają się również  mieszkańcy okołokrakowskich gmin i sołectw, dlatego chcemy zaoferować  swoją pomoc jak największej liczbie z nich.

Zwracamy się do Księdza ze skromną prośbą o poinformowanie parafian  możliwości całkowicie bezpłatnej (dotowanej) nauki w szkole Cosinus.

Prowadzimy kierunki ze specjalnością  techniczną, medyczną, administracyjną i wiele innych. Kościół jest świętym miejscem, w którym każdy może zaoferować pomóc i  skorzystać się z pomocy. Zależy nam, aby każdy parafianin, który  potrzebuje takiej pomocy, dowiedział się o możliwości bezpłatnego  kształcenia w krakowskiej szkole policealnej Cosinus.

Joanna Wrona - Szkoła Policealna Cosinus Kraków